نوع مقاله : علمی-پژوهشی

نویسندگان

1 استاد‌‌یار گروه معارف اسلامی، دانشگاه کاشان

2 کارشناس ارشد معارف نهج‌‌البلاغه، دانشگاه کاشان

چکیده

از مهم‌‌ترین روش‌‌های تربیت اسلامی که در قرآن، سنت، و سیرة ‌‌امامان معصوم علیهم‌السلام، ازجمله امیر‌‌المؤمنین علی (ع)، به آن توجه و تأکید شده «عبرت‌‌آموزی» است. خداوند در قرآن کریم در آیات گوناگون یکی از مهم‌‌ترین منابع و عوامل هدایت انسان را عبرت از گذشته و گذشتگان معرفی می‌‌‌‌‌‌کند و با الفاظ و عبارات گوناگون مردم را به دقت و تأمل در زندگی و سرگذشت خوبان و بدان فرا می‌‌خواند و به انسان‌‌ها سفارش می‌‌کند که به سیر و تفکر در آیات آفاقی و انفسی بپردازند و عاقبت محسنین و مفسدین را بنگرند. بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع، این مقاله بر آن است که به بیان نقش عبرت‌آموزی در حوزة ‌‌اخلاق و تربیت اسلامی با استفاده از منابع معتبر، به‌ویژه از نگاه امام علی (ع) با توجه به سخنان گهربار و نصایح ارزش‌مندشان در کتب گوناگون، خصوصاً ‌‌نهج‌‌البلاغه، بپردازد.

کلیدواژه‌ها

عنوان مقاله [English]

Lesson Learning and its Role in Islamic Ethic and Training from the Viewpoint of Imam Ali (PBUH)

نویسندگان [English]

  • Mohammad Akhavan 1
  • Akram Ahmadian Ahmadabadi 2

چکیده [English]

The most important methods of Islamic ethic and training which is considered and emphasized in Quran, the Sunnah and religious leader’s lifestyle including Imam Ali’s (PBUH), is a historical lesson for learning methods.
Holy Qur'an in various verses introduces historical lessons for learning methods as one of the leading causes of human resources and invites people by different words and phrases to pause and look at the story of virtuous and guilty people for reflecting and monitoring the fate and destiny of them. Since historical events and accidents are similar actions, lack of attention to their lessons will cause excessive loss.
In this essay, and in order to introduce the significance of this matter, it is tried to present this issue and its effect on Islamic ethic and training field by referring to authoritative sources especially Imam Ali’s lifestyle and his valuable ideas and recommendations in Nahj-al-balaghah.

کلیدواژه‌ها [English]

  • : lesson
  • History
  • Imam Ali (PBUH)
  • Nahj-al-balaghah
  • Islamic ethic and training